Sıkça Sorulan Sorular

Prof. Dr. Onur Yaprak

EN ÇOK SORULAN SORULAR

Karaciğer nakli için gerekli sağlam karaciğer hangi yolla temin edilir?
Karaciğer nakli basitçe hastalıklı veya işlev görmeyen karaciğerin ameliyatta tümünün çıkarılarak yerine sağlıklı bir karaciğerin monte edilmesi işlemidir. Nakil için gerekli karaciğer kadavra dediğimiz beyin ölümü olmuş bir bağışçıdan yada canlı vericinin karaciğerinin belirli bölümü alınarak temin edilebilir.
Kimler canlı verici (donör) olabilir?
Karaciğer vericisi olacak olan kişi tamamen sağlıklı olmalıdır. Yaşı 18-60 arasında olmalı, hepatit taşıyıcısı olmamalı, karaciğeri %10’dan fazla yağlı olmamalı, kan grubu 0 (sıfır) veya alıcı ile aynı olmalıdır, alıcı AB grubu ise verici herhangi bir kan grubu olabilir.
Canlı vericide karaciğerin yüzde kaçı alınmaktadır?
Karaciğer sağ ve sol olmak üzere 2 bölümdür. Sağ lob karaciğerin ortalama % 60-70’ını sol lob ise %30-40’ını oluşturmaktadır. Alıcının kilosuna göre sağı veya solu alınmaktadır.
Kalan karaciğer vericiye yeterli olur mu?
Sağlıklı bir karaciğerin %70’ine kadar alınması durumunda herhangi bir yetmezlik gelişmemekte ve kalan karaciğer kendisini 3 ay içinde eski hacmine büyütmektedir.
Verici ameliyatının olası komplikasyonları nelerdir?
Verici ameliyatı ortalama 5 saat süren büyük bir ameliyattır ve verici ameliyatlarında ölüm riski % 0,2 - 0,5’dir. Bu oldukça düşük bir risktir. Ortalama hastanede yatış süresi 7 gündür. Vericiler ortalama 1 ayda eski hayatlarına ve işlerine dönebilmektedirler.
Alıcı ameliyatının başarı oranı nedir?
Karaciğer nakli ülkemizde dünya standartlarının üzerinde bir başarı ile yapılmaktadır. Nakil olan hastaların bir yıllık hayatta kalma oranı %90, 5-10 yıl ve üzeri hayatta kalma oranı %75 dir.
Karaciğer nakil masrafları devlet tarafından karşılanıyor mu?
Ülkemizde SGK’lı hastaların organ nakli ameliyatları devletimiz tarafından karşılanmaktadır.

Prof. Dr. Onur Yaprak

BANA ULAŞIN

Uzmanlık alanımla ilgili yaşadığınız sağlık sorununa çözüm mü arıyorsunuz? Size uygun tedavinin belirlenebilmesi için aşağıdaki sorulara cevap vererek bana gönderin.

   

Ne tür bir rahatsızlığınız var?